Рецепти

Пикантни ториљи

Состојки: Тегла Димс Лутеница ● Пакетче тортиљи ● Кашкавал ● Маслинки ● Печурки

Подготовка: Премачкуваме 1 тортиља со една супена лажица Димс лутеница. Така спремната тортиља ја ставаме во тавче на малку масло и редиме печурки, маслинки и кашкавал. Поклопуваме со втора тортиља и ги пржиме од двете страни по 2-3 минути додека не добијат златен изглед.

Послужуваме додека се топли, удобно сместени пред телевизорот.

Урнебесна салата со ајвар

Состојки: Тегла Димс ајвар ● Урда ● Ореви ● Буковец ● Сол

Подготовка: Во голем сад ја ставаме урдата, неколку супени лажици ајвар, полна рака ореви и мешаме додека состојките не се соединат. Додаваме малку буковец и сол и мешаме повторно додека не добиеме еднаква смеса. Салата ја сервираме во топки.

Послужуваме со радост.

Since 1965 Без конзерванси и вештачки бои

PREMIUM QUALITY